Skandynawskie podróże – co zwiedzić w Danii?

Skandynawskie podróże – co zwiedzić w Danii?
30 maja 2023 0 Comments

Trzecim krajem skandynawskim i zarazem najmniejszym nordyckim jest Dania. Razem z Grenlandią i Wyspami Owczymi tworzy Wspólnotowe Królestwo Danii. W obrębie kontynentu graniczy z Niemcami od południa, a przez cieśninę Sund sąsiaduje ze Szwecją. Na wyspie Hansa graniczy również z Kanadą. Nazwa państwa pojawiła się po raz pierwszy ok. roku 955 w formie runicznej, która oznaczała „graniczny las Duńczyków”. Najliczniejsze grupy etniczne żyjące dziś na terenach tego kraju, poza Duńczykami, to: Turcy, Polacy, Syryjczycy, Niemcy, Irakijczycy itp.

Turystyka to ważny element życia wszystkich mieszkańców krajów nordyckich. Skandynawskie podróże pozwalają na odwiedzenie niezwykłych miejsc i poznanie ciekawych ludzi. Dania to kraj, który jest miejscem najczęściej zwiedzanym przez Niemców, Szwedów oraz Norwegów. Główne atrakcje, jakie może zaoferować to państwo to Legoland Billund, Ogrody Tivoli i Den Bla Planet (największe oceanarium nordyckie). Spośród zabytków i terenów malowniczych warto zobaczyć białe klify na wyspie Mon, Duńską Riwierę i Zamki: Kronborg oraz Frederiksborg.

Gdzie można obejrzeć niezapomnianą zorzę polarną?

Zorza polarna to główna atrakcja przyciągająca turystów do Skandynawii w miesiącach od września do kwietnia. W tym okresie noc jest o wiele dłuższa od dnia. To właśnie wtedy, gdy jest odpowiednio ciemno, można uświadczyć zorzę na niebie. Najlepsze godziny to między 23 a 2 rano. Miejscowości na północy Szwecji, Finlandii i Norwegii rywalizują o jak największe liczby gości, przechwalając się, że ich lokalizacja jest najlepsza w całej Europie. To prawda, że wybór odpowiedniego miejsca jest kluczowy, aby ujrzeć zjawisko zorzy polarnej wyraźnie. Niebo przy wodzie często jest bardziej zachmurzone, w związku z czym lepiej będzie zgromadzić się gdzieś na obszarze śródlądowym. Wówczas obniża się temperatura, ale niezwykłe widoki zawsze będą tego warte. Poza Skandynawią zorzę polarną obserwować można z Islandii, Laponii, Rosji, Alaski, Grenlandii oraz Syberii.